شراب سرا


شراب آلبالو

مقدمه: آلبالو میوه ایست با اصلیت ایرانی و از ایران به روم باستان و از آنجا به یونان و سپس به سراسر جهان پخش و گسترش یافته است. این گیاه در نواحی دریای خزر بصورت وحشی یافت میشده و نوع شیرین این میوه گیلاس است که نه در ایران بلکه در حدود 2300 سال پیش از پرورش و بهبودی آلبالوی وحشی در یونان بدست آمد. پرورش این گیاه نیاز زیادی به مواد ازتی دارد و بهمین جهت آلبالو نیز دارای مقداری ازت میباشد. این گیاه به تنهایی قادر به بارور کردن خود میباشد و تفاوت زیادی با گیلاس دارد که گیاهی دوپایه است. با اینحال زنبور عسل و سایر حشرات کمک موثری به گرده افشانی بر روی شکوفه این گیاه میکند. این گیاه توانائی زیادی برای فریز شدن (یخ شدن) دارد و بهمین جهت میتوان آنرا تا مدت زیادی فریز نمود بدون آنکه بخود میوه خسارتی وارد شود. زمانی که سر جان ملکم به دربار شاه عباس صفوی بار یافت در هنگام نهار شاهانه و در مقابل خود انواع برنج با رنگهای مختلف را دید که یکی از آنها پلوی معطر و قرمز رنگی بود که در آب آلبالوی شیرین شده پخته و آبکش شده بود.

ایران بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده این میوه در جهان و مربای آنرا بدنیا معرفی نموده و تولیدات دیگری نظیر آلبالو خشکه ، آلبالو پلو ، شربت آلبالو و آلبالو شور .... نمودار ذوق لطیف و خلاقه ایرانی در مصرف این میوه است. بگذارید شراب آلبالو را هم به این محصولات اضافه کنیم.

سال پیش و پس از چند دوره شکست برای اولین بار موفق شدم از آلبالو شراب طبیعی تهیه کنم. با آنکه برای من موفقیت بزرگی بود ولی منتظر ماندم تا پس از آمیزه کامل طعم و مزه و رنگ و کیفیت آن برایم مشخص شود و سپس آنرا به دوستان معرفی کنم. متاسفانه در محلی که من زندگی میکنم آلبالوی لطیف ایرانی نیست ولی آب آلبالوی ایرانی فراوان هست. از آنهم شراب گرفتم و آنچه بر روی پاکت آن نوشته بود کاملا صحیح از آب درآمد و با آنکه هنوز سه ماه بیشتر از آمیزه آن نگذشته شراب بسیار مناسب و با کیفیتی عالی نیز از آن تهیه شد که شاید بخاطر آب و خاک این سرزمین باشکوه و بارور است.

از آنجا که تهیه و نوشیدن شربت آلبالوی الکل دار هدف نیست لذا به دوستان عزیز توصیه میکنم تهیه این شراب نیاز به آبسنجی مقدماتی دارد و داشتن این ابزار و تشخیص میزان قند مصرفی در نتیجه کار نقش بسیار مهم و موثری دارد. علت آنست که این میوه دارای اسید (ترشی) زیادی است که باید از دو روش بر این مشکل فایق آمد. راه اول تشخیص میزان اسید و استفاده از مواد شیمیایی برای از بردن آنست که خود مشکلات دیگری از جمله خارج کردن نمکهای تولیدی و تحمل نمودن طعم بازی محصول و راه دوم ....

تهیه شراب آلبالوی طبیعی از میوه:

پیش از شروع مراحل مختلف تهیه شراب آلبالو از روش کلی تهیه شراب ، ضدعفونی کردن ، آبسنجی یا رفراکتومتر ، کیسه متقال صافی ، قفل هوا (1) یا (2) یا (3) ، کاربرد جدول انتهورا و حسابگر تولید شراب ، شیشه کردن شراب ، همزن ، سیفون کردن ، آمیزه کردن شراب ، انواع مخمر موجود در بازار ، شکر یا عسل ، فعال کردن مخمر ، بشکه تخمیر ، موم اندود و یادداشت مراحل مختلف تهیه و آماده سازی شراب اطلاع داشته باشند. برای درک کامل جزئیات ، مطالعه فرهنگ واژه ها و پرسش و پاسخ و چه کنم؟ را فراموش نکنید.

تمیز بودن دست و ابزار مصرفی را دست کم نگیرید که با ترشی و حالت اسیدی شدید بهمراه شیرینی که دعوت کننده قارچ و باکتری های نا متجانس است مواجه هستید. این دستور العمل برای تهیه 5 لیتر شراب تهیه شده است. توجه داشته باشید استفاده از شیشه و یا خمره لعابدار برای مراحل تخمیر شرابهای با رنگهای تیره از بشکه پلاستیک خیلی بهتر است زیرا رنگ تولیدی در بشکه تخمیر پلاستیکی باقی میماند.

مواد لازم:

آلبالو چهار کیلو

شکر 1.5 کیلو (تقریبا)

مخمر 5 گرم

دارچین خشک 10 گرم

آب جوشیده و خنک شده حدود سه لیتر

ابزار لازم:

قفل هوا

صافی توری تمیز و ظرفی برای زیر آن

دیگ استیل 10 لیتری

بشکه 5 لیتری

کیسه صافی

منبع حرارت

دستکش یکبار مصرف

کفگیر همزن

طرز تهیه:

آلبالو را تمیز کرده و شسته و بگذارید آب آن خشک و برچیده شود.

با کمک دستکش آلبالو را هسته کرده و گوشت آنرا مستقیما در دیگ استیل بریزید و هسته های آنرا داخل صافی بریزید.

صافی را روی دهانه دیگ گذاشته و با ریختن آب جوشیده ولی خنک هسته ها را با مالش دست بشوئید.

دیگ را روی شعله گذاشته ، دارچین را اضافه ، حرارت دهید و مرتبا همبزنید.

بگذارید تا حدود 25 دقیقه بطور ملایم بجوشد و کف روی دیگ را بگیرید و دور بریزید.

یک کیلو از شکر را اضافه و در آلبالو حل کنید و کف زیادی را بگیرید.

از روی حرارت بردارید و بگذارید کاملا خنک شود.

از کیسه صافی عبور دهید.

آب آلبالوی حاصل را درون بشکه تخمیر بریزید.

مقدار شیرینی آب میوه را آبسنجی کنید. دقت کنید میزان آبسنجی باید بین 1.070 تا 1.075 باشد. در صورت کم یا زیاد بودن این مقدار به حسابگر تولید شراب مراجعه کنید و با رعایت درجه حرارت محیط کار (یا نگهداری شراب تخمیری) روی نادیده گرفتن را کلیک کنید. توجه داشته باشید این شراب بیش از 10% تا 11% الکل نخواهد داد بنابراین از استفاده از شکر زیادی خودداری کنید و در صورت کم بودن درجه آبسنجی به آب میوه درون بشکه شکر اضافه کنید همبزنید تا کاملا مخلوط و حل شود.

مخمر را با کمی آب و شکر مخلوط کرده و بگذارید فعال شود.

مخمر را به محتویات بشکه اضافه کنید و همبزنید.

قفل هوا را نصب نموده و در محلی با درجه حرارت بین 24 تا 27 درجه حرارت و دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری کنید. نیازی به همزدن مایه شراب نیست.

بعد از 25 روز ، شراب مرحله اولیه تخمیر را پشت سر میگذارد.

سیفون کرده و دوباره به بشکه تمیز منتقل کنید.

بگذارید تا چهار هفته در محلی خنک و تاریک بماند و سپس شیشه کنید.

شراب آلبالو نیاز به یکسال آمیزه دارد.

تهیه شراب از آب آلبالوی پاکتی:

مواد لازم:

آب آلبالو 3 لیتر (آب آلبالو باید بدون مواد نگهدارنده بوده و حتما کنستانتره و همژنیزه یا پاستوریزه باشد)

آب 2 لیتر

مخمر 5 گرم

شکر 750 گرم (تقریبا)

دارچین درسته 10 گرم

هل سیاه 2 گرم

میخک درسته 3 عدد

طرز تهیه:

ادویه را در هاونی آسیا کنید و درون دیگ حاوی آبجوش ریخته و بگذارید حدود 10 دقیقه بطور ملایم بجوشد.

دیگ را از روی حرارت برداشته و بگذارید خنک شود.

آب آلبالو و آب جوشیده و خنک شده را از پارچه صافی تمیزی عبور دهید تا ادویه و رسوبات ته آب آلبالو از پارچه عبور نکند و مستقیما به بشکه تخمیر منتقل کنید.

آب آلبالو را آبسنجی کنید باید عددی حدودا بین 1.020 تا 1.040 را نشان دهد.

حدود 500 گرم شکر اضافه کنید و همبزنید تا حل شود. مجددا آبسنجی کنید تا بمیزان 1.070 تا 1.075 برسید. در صورت لزوم شکر اضافه کنید ولی اگر شیرین بود قدری آب اضافه کنید تا به آبسنجی فوق برسید.

مخمر را با کمی شکر و آب در لیوانی فعال نموده و به بشکه اضافه کنید و همبزنید.

قفل هوا را نصب نموده و در محلی با درجه حرارت بین 24 تا 27 درجه حرارت و به دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری کنید. نیازی به همزدن مایه شراب نیست.

تا 25 روز بگذارید شراب مرحله اولیه تخمیر را پشت سر بگذارد.

سیفون کرده و دوباره به بشکه تمیز منتقل کنید.

بگذارید تا چهار هفته در محلی خنک و تاریک بماند و سپس شیشه کنید.

شراب آلبالو نیاز به یکسال آمیزه دارد.

توجه: با آنکه بار ها توجه دوستان را این موضوع جلب نموده ام که این وبلاگ تجاری نیست و از نوشتن یا اظهار آدرس و نام فروشگاه و شخص فروشنده یا محصول تجاری برده نمیشود ولی باز عده کمی توجهی به این مهم نداشته و در ستون نظرات و یا بصورت ایمایل این نکته را نادیده میگیرند و تقاضای آدرس یا نام تجاری یا ... دارند.

با همه احترام و علاقه ای که به همه دوستان عزیز دارم و با آنکه به محترم شمردن عقاید و نظرات همه افراد معترفم ولی از پاسخ دادن به هر سوالی که در آن مراعات روش وبلاگ نشود بکلی معذور هستم. ساقی

برچسب‌ها: ,

32 Responses to “شراب آلبالو”

 1. # Anonymous ali

  salam man ali hastam aya sharabi hst ke darsade alkolash bish az 40 darsad bashad aya rahe asan tari hast  

 2. # Anonymous ناشناس

  دمتون گرم و کارتون درسته...
  من یه زنم و همونطور که میدونی تا حدودی دستم تو این جامعه بستس اما توضیحاتت کامل و بی نقص اقا/خانم ساقی.
  من حالا خودم شراب درست میکنم برای خودم و دوستام.
  کاملیا  

 3. # Anonymous ناشناس

  مادر جنده من 10 ساله دارم شراب آلبالو میندازم هیچکدوم از این کس شعرها رو نشنیدم.مادرتو گاییدم.
  با تشکر  

 4. # Anonymous ناشناس

  ناشناس جاکش

  فکر کنم تو 10 ساله داری می رینی و بعد اون رو می خوری نه اینکه شراب میندازی
  آخه کس ننه هزار کیرت ادب رو رعایت کن که کسی نیاد کونت بذاره

  با تشکر  

 5. # Anonymous ناشناس

  بی نظیر هست مطالب شما
  از وقتی با شما اشنا شدم اتاقم شده کارخونه شراب سازی
  من رو از خرید مشروبات الکلی که بصورت غیر استاندارد در بیرون تهیه می شه راحت کردین
  تا الان به روش شما البته از اب انگور پاکتی شراب سیب و انگور و انار و البالو گذاشتم که بی نظیر شده
  هیچ کدوم از دوستام باورش نمی شه که با این کیفیت بشه شراب درست کرد  

 6. # Anonymous امير

  با سلام ساقي عزيز از اينكه وقتتو ميزاري براي اگاهي ديگران صميمانه تشكر مي كنم.من شراب البالو انداختم كاملا با متد شما ولي با دو تفاوت يكي از اب سنج استفاده نكردم دومي اينكه شما فرموده بوديد 25 دقيقه روي شعله بايد بمونه ولي من 45 دقيقه جوشوندم.نتيجه اينكه با هزار بدبختي الكل سنج پيدا كردم و الكل شراب من منفي رو نشون مي ده يعني وقتي الكل متر رو توي اب مي زارم صفر رو نشون مي ده ولي داخل شراب از صفر هم پايين تر رو نشون مي ده اين يعني چي؟احساس مي كنم يكمي غليظ شده به خاطر زياد جوشيدن.در ضمن نيم ليترشو خوردم كيرايي خيلي عالي داشت بدونه هيچ سر دردي اكر الكل نداره پس گيراييش به خاطر چيه اگه هم داره چرا الكل متر نشون نميده؟با تشكر از زحماتتان
   

 7. # Anonymous ناشناس

  اقا میزان ابی که توی تهیه ی تمامی شراب هات نوشتی تقریبا دو برابر اون چیزی هست که لازمه و این بیشتر باعث میشه تعم شراب اون مزه ای که باید بده رو نده به نظرمن ارزش نداره به خاطر یکی دو لیتر بیشتر ادم کل کارو خراب کنه و یه چیز ابکی درست کنه  

 8. # Anonymous siroos

  با سلام.جناب واسه تهیه مثلا 20 لیتر شراب البالو چیزایی که گفتیدو مثل:دارچین/اب/مخمر/و شکر رو باید 4 برابر کنیم دیگه؟  

 9. # Anonymous emad

  salam khaste nabashin...mishe mano rahnamaei konid?mikhastam bedoonam mishe hamoonjori ke sharab angoor dorost mikonan sharabe albaloo ham dorost kard??? mamnon
   

 10. # Anonymous نیما  در جواب امیر :

  سلام

  احتمالا تو الکل سنج داری که واسه شرا جواب نمیده . چون از روی غلظت میسنجه و ذرات ریز داخل شراب باعث میشه غلظتو درست تشخیص نده . باید از اب سنج استفاده کنی که از روی قند (غیر مستقیم) الکلو بهت میده . (جدول انتهورا)

  مخلصیم
   

 11. # Anonymous ناشناس

  سلام من مشروب درست کردم اما زمانی که دیگ روی گاز بود خیلی هم نزدم آیا در کیفیت شراب تاثیری دارد؟  

 12. # Anonymous نیما

  آقا انتهورا نیست از بالا من جواب میدم
  علی جان شراب 40 درصدی وجود ندارد و قابل ساخت نیست قوی ترین مخمر بهترین شرایط 17 تا 20 درصد مثل شامپاین یندازی چون خود الکل سلولای تخمیر کنندرو میکشه  

 13. # Blogger Payam Zarrin

  من آلبالو هارو بدون اینکه بشورم با هسته و دُم داخل دبه له کردم و مقداری نبات و چند تا چوب دارچین به اون اضافه کردم. 3مرتبه به فاصله ی 3 روز یه بار هم زدم یعنی کلا سه بار رفتم درش رو باز کردم.
  بعد 40 روز بوی شراب اتاقمو ور داشته بود الان 1 ساله شده و فوق العادس هم از نظر طعم هم از نظر الکل.  

 14. # Anonymous ناشناس

  سلام دوست عزیز
  منم خیلی سال هست شراب میتدازم.
  سوالم اینه که آیا میشه از قند طبیعی یا مثلا" از اب انگور طبیهی به جای قند تو شراب البالو استفاده کنم؟ طعمشو عوض نمیکنه؟البته اب انگوره عسگری که الان موجوده وعطره زیادی نداره نسبت به انگورای دیگه؟ یا البالو و گیلاس به تنهایی بدون اضافه کردن اب؟  

 15. # Anonymous ناشناس

  سلام. ممنون از اینکه تجربیاتتان را همرسانی میکنید. جسارتاً عرض کنم سر جان ملکم معاصر با شاه عباس نبوده است.  

 16. # Anonymous ناشناس

  سلام
  با تشکر از اشتراک گذاری تجربیاتتون من 2 ساله که شراب آلبالو میندازم و به شهادت دوستان که به مهمانی های من دعوت میشن این شراب گیراییه و کیفیت بالایی داره ولی برام جالبه که هیچ کدوم از مطالبی رو که شما هنوان کردید رو من انجام نمیدم و با روش بسیار ساده تری اینکار رو انجام میدم. ولی به هر حال برام جالب بود.
  در ضمن میشه دلیل استفاده از دارچین رو بگید؟ جالبه برام!  

 17. # Blogger Unknown

  سلام.
  استفاده از الکل سنج در مایعی بغیر از آب و الکل جواب درست نشان نمبده.
  چون الکل فقط برای آب و الکل ساخته شده، ولی مایع شراب چون چگالی متفاوت با آب داره نمیشه از الکل سنج استفاده کرد  

 18. # Blogger Unknown

  سلام ميشه بگيد مخمر چیه وکجا گیر مياد و آب شراب رو ترش نمیکنه چون من وقتی شراب انگور میگیرم اگه آب بخوره بهش ترش میشه  

 19. # Anonymous ناشناس

  وای اون نظری که یکی داده و فحش داده رو خوندم و بعدش جواب ادمین رو پاره شدم از خنده
  تو روحتون
  با تشکر  

 20. # Anonymous ناشناس

  کیرم تو دستورالعملت نادان کسکش
   

 21. # Anonymous ناشناس

  ننتو گاییدم ریدی با اون آموزشات . بابا درست حسابی و کامل آموزش بده.  

 22. # Anonymous ناشناس

  سلام، اولا از اینکه سعی میکنید چیزی که آموختیدیاد بدید ممنونم، من فعلا شرایط جوشاندن، دیگ و... ندارم آیا میشه از مایع غایظ شربت سنیچ داخل بطری آب معدنی یا چیزی مشابه شراب با مخمر و... درست کرد، ممنون میشم راهنمایی کنید، ضمنا یکبار اضافه شربت آلبالو که با سنیچ درست شده بود داخل بطری خالی آب معدنی بدون منظور حدوث 45 روز موند و شراب خوبی شد و فقط عصاره سنیچ آلبالو شکر و آب بود ولی دفعه های بعد امتحان کردم نشد، ممنونت میشم اگه میدونی راهنمایی کنی  

 23. # Anonymous ناشناس

  سلام
  من مطالبو خوندم دلیل استفاده از دارچین چیه ؟
  میشه ی روش بزارین ک مخمر توش استفاده نشده باشه؟
  من الان آلبالو رسیده تو باغم دارم فقط میخوام از روشش مطمئن بشم ک خراب نشه  

 24. # Anonymous ناشناس

  سلام
  میگم اگه قراره بجوشه پس چرا باید دستامون و ابزارها ضدعفونی بشه  

 25. # Blogger Mnn

  سلام. لطفا در مورد استفاده از متابی سولفیت در شراب البالو بفرمایید. ممنون  

 26. # Blogger Unknown

  روش ساده تر نداره  

 27. # Anonymous ناشناس

  چون نباید چربی توش باشه چربی با جوشیدن پاک نمیشه خراب میکنه شرابو  

 28. # Anonymous ناشناس

  سلام خسته نباشید
  من آلبالو با آب شستم بعد انداختم تو دبه تقریبا دوهفته
  که خشک نشده دو شاخه نباتم بعد 10روز انداختم داخل
  دبه .تقریبا 3لیتره .میخواستم ببینم چرا خشک نمیشه لایه نمیده ؟؟؟!خود دبه هم تو حرارت گرما بوده این چند مدت  

 29. # Blogger Unknown

  واسه اینه که تو طویله بزرگ شدی نشنیدی عزیزم
   

 30. # Blogger reza noori

  من به یه روش دیگه درست کردم الان 2ماه شده بوی الکل میده داخلش ولی خلط داره به نظرتون الان باز از صافی رد کنم یا بزارم خلط بمونه ؟؟ممنون  

 31. # Blogger reza noori

  من به یه روش دیگه درست کردم الان 2ماه شده بوی الکل میده داخلش ولی خلط داره به نظرتون الان باز از صافی رد کنم یا بزارم خلط بمونه ؟؟ممنون  

 32. # Anonymous ناشناس

  سلام
  ممنون بابت اموزشتون
  من برای باره اول شراب البالو انداختم دقیق نمیدومنم چه طعمی باید داشته باشه که مطلوب باشه
  ولی من تمام مراحلو انجام دادم الکلشم بد نیست فقط طعمش یه مقدار به ترشی میزنه میخواستم بدونم طعم شراب البالو ترش هست یا شیرین ؟
  واسه من خراب شده؟
  ممنونم  

ارسال یک نظر

Links to this post

ایجاد یک پیوند

جدید ترین ها

بایگانی ماهانه

مقالات گذشته
XML

Powered by Blogger© شراب سرا

استفاده یا کپی برداری از مقالات و انتشارات این وبلاگ برای عموم آزاد است